محصولات ارگانیک؛ پشتوانه سلامت

روز جهانی پوکی استخوان

۲۰ اکتبر، روز جهانی پوکی استخوان

امروز ۲۰ اکتبر، روز جهانی پوکی استخوان است به همین دلیل تصمیم گرفتیم راه‌های پیشگیری آن را در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید. برای اینکه تمام ویتامین‌ ها و مواد معدنی موردنیاز برای حفظ سلامت استخوان‌ ها تامین شود، باید طیف گسترده ای از مواد غذایی دارای کلسیم، ویتامین های D، K و C، آهن، منیزیم و پتاسیم مصرف شود.

کلسیم یکی از مواد معدنی است که بدن هر روزه برای عملکردهای مختلف به آن نیاز دارد. کلسیم نقش مهمی در حفظ قدرت استخوان‌ها، دندان‌ها و همچنین عملکرد قلب، اعصاب و لخته شدن خون دارد. متاسفانه، اکثر افراد کلسیم روزانه‌ی مورد نیاز بدن را دریافت نمی‌کنند. زمانی که کلسیم کافی به بدن نرسد، بدن از ذخیره کلسیم استخوان‌ها برای انجام دیگر عملکردهای خود استفاده می‌کند. به همین دلیل، توصیه می‌شود تمام افراد هر روز مقدار کلسیم مورد نیاز بدن را مصرف کنند. منابع کلسیم موجود در رژیم غذایی عبارتند از:
محصولات لبنی: شیر، ماست، پنیر، کشک
سبزیجات برگ‌دار و سبز: کلم بروکلی، کلم پیچ، برگ‌های سبز شلغم، اسفناج
خشکبار: گردو، بادام، پسته، فندق، انجیرخشک، کشمش، مویز
حبوبات: لوبیا، عدس
دانه های روهنی: کنجد

ویتامین D

ویتامین D نوعی ویتامین محلول در چربی است که از راه تغذیه و قرارگیری در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید به بدن انسان می‌رسد. اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید باعث تحریک تولید ویتامین D در پوست می‌شوند. ویتامین D برای جذب کلسیم لازم است، بنابراین وجود ویتامین D نیز به اندازه‌ی کلسیم برای بدن اهمیت دارد. منابع ویتامین D عبارتند از:
۱. قرارگرفتن در معرض آفتاب غیرمستقیم جهت سنتز ویتامین D در بدن
۲. پروتئین: ماهی، زرده تخم مرغ

پروتئین

رژیم‌های کم پروتئین و پُر پروتئین هر دو برتوانایی بدن در استفاده بهینه از کلسیم تاثیر می‌گذارند.
۱. مرغ خانگی، ماهی دریا، بوقلمون، گوسفند

۲. آجیل و دانه‌ها

۳. محصولات لبنی

۴. حبوبات: نخود، انواع لوبیا

۵. تخم مرغ، تخم بوقلمون، تخم اردک، تخم غاز، تخم کبک، تخم بلدرچین

فسفر

فسفر به رشد استخوان و دیگر بافت‌ها در دوران رشد و بلوغ کمک می‌کند. فسفر در مواد غذایی بسیاری موجود است، بنابراین دریافت مقدار کافی از آن کار دشواری نخواهد بود. برخی از منابع فسفر عبارتند از:

محصولات لبنی: شیر، پنیر، و ماست

پروتئین: گوشت بوقلمون

غلات: گندم، جو، ذرت

آجیل: گردو، فندق، پسته، بادام

 

محصولات ارگانیک ایران سلوی

در راستای تحقق شعار غذای سالم، انسان سالم، جامعه سالم و حفظ سلامت شما هموطنان عزیز فروشگاه ایران سلوی به نشانی www.shop.iransalva.com با عرضه بیش از ۱۲۰ نوع محصول متنوع ارگانیک در خدمت شما می باشد.

 

 

 

 

اگر از مطالب ما لذت بردید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.